Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Uygulama ve Araştırma Merkezi yayın organıdır.


Online makale sistemimiz eJManager sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı eJManager sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.

          CİLT 51 / SAYI 2Dergimizin Yer Aldığı DizinlerRSS Kaynağı

11 - Appendikste yer alan müsinöz kistadenomaya bağlı ince bağırsak volvulus vakası

Memduh Şahin, Bahattin Özlü, Kıvılcım Eren Erdoğan, Tahsin Çolak

Amaç: Appendikste oluşan kistadenoma appendektomi ameliyatlarının %0.6’sında tespit edilen nadir bir patolojik durumdur. Bu yayının amacı, apendiks kistadenomuna bağlı gelişen ve cerrahi ile başarılı bir şekilde tedavi edilen, nadir görülen ileal volvulus olgusunu sunmaktır.

Olgu: Yetmiş altı yaşındaki kadın hasta acil servisimize şiddetli sağ kadran ağrısı ile kabul edildi. Yapılan abdominal bilgisayarlı tomografide (Abdominal BT) ve abdominal direkt grafide bağırsak segmentlerinde yaygın dilatasyon ve periluminal sıvı koleksiyonları izlendi. Yapılan cerrahi operasyonda ince bağırsak bölgesinde volvulus ve appendiks bölgesinde 2 cm’lik kitle lezyonu nedeni ile apendektomi uygulandı. Volvüle olarak izlenen ileal segment parsiyel olarak uç-uca anastamoz yapılarak rezeke edildi. Alınan kitle histopatolojik olarak müsinöz kistadenoma ile uyumlu olarak geldi. Hastamız genel durumu düzeldikten sonra bir haftalık yatış periodu sonrası taburcu edildi.

Sonuç: Appendiks lümeninde müsinöz neoplazi ile oluşan obstrüksüyon gastrointestinal sistemin değişik yerlerinden volvulus ile komplike olabilir. Vakamız ileal volvulus ile komplike olan ileri derecede nadir vaka presentasyonu özelliğini göstermektedir.

Anahtar Kelimeler: Apendiks, ince bağırsak, kistadenoma, volvulus

Tamamını okumak için tıklayınız


Ana Sayfa       Editörden       Yayın Kurulu       Danışma Kurulu       Yazarlara Bilgi       İletişim       Arşiv

Copyright ® 2011 Şişli Etfal Hastanesi Tıp Bülteni