Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yayın organıdır.


Online makale sistemimiz eJManager sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı eJManager sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.

          CİLT 51 / SAYI 4Dergimizin Yer Aldığı DizinlerRSS Kaynağı

New Page 1

EDITÖRDEN

Değerli Meslektaşlarım,

Şişli Etfal Tıp Bülteni'nin editörlük görevini 2014 yılı itibarı ile devralmış bulunmaktayım. Özel bir görev olduğunu düşündüğüm Etfal'in akademik penceresi olan derginin editörlüğünü, asistanlığımdan itibaren mensubu olmaktan onur duyduğum bir Etfalli olarak memnuniyetle kabul ettim.

Bir iş veya projenin, uyumlu ve istekli çalışan bir ekiple daha kolay başarılabiliceği ve daha fazla verim elde edilebileceği düşüncesiyle harekete geçtik ve hastane yöneticimiz dergi imtiyaz sahibi Doç. Dr. H. Sinan Uslu ve yayın kurulunun onayı ile bir editöryal ekip oluşturduk. Editör yardımcısı arkadaşlarım Doç. Dr. Ali Bülbül, Doç. Dr. Canan Alataş Alkım ve dergi sekreteri Op. Dr. Bülent Çitgez ile birlikte güzel sayılar yayınlayacağımıza inanıyorum.

Ülkemizde ulusal tıp dergilerinin yayın hayatını sürdürebilmesinin zorluklarını hepimiz yakından bilmekteyiz. Derginin 1966 yılından günümüze yayınlanmasında, bilimsel içeriği ve görselliğinin gelişmesinde emeği geçen; derginin DOAJ, Türkiye Atıf Dizini, TÜBİTAK Türk Tıp Dizini, Index Copernicus, Ulrich's Database, Open J Gate dizinlerine girmesini ve devamını sağlayan tüm geçmiş dönem editörlerine ve sekreterlerine teşekkürlerimizi sunarız. Derginin tarihinde katkısı olan tüm editörlerin bundan sonra künye sayfasında yer alacağını belirtirtmek isterim.

Dergimizin her geçen gün daha da yaygın olarak takip edilmesi bizim için memnuniyet verici ve motive edici önemli unsurların başında gelmektedir. Dergimizin takipçilerinden dergiye yazı gönderme ve okunurluğunu arttırma konusunda öneri ve desteklerini bekleriz. Editöryal ekip arkadaşlarımla birlikte göreve geldikten sonraki planlarımız ve çalışmalarımızdan kısaca bahsetmek isterim.

Derginin yazım kuralları, Uluslararası Tıp Dergisi Editörleri Komitesi (ICMJE)'nin yayınlamış olduğu Ağustos 2013'te güncellenen kılavuza uygun olarak yeniden düzenlendi. Dergiye gönderilen çalışmalarda dergi kurallarına uygunlukla birlikte bilimsel, etik kurallara bağlılığın temel felsefemiz olduğunu belirtmek isterim.

Derginin bilimsel değerini arttıran önemli unsurlardan biri de dergide yayınlanan yazıların atıf alma oranının artmasıdır. Bunu okuyucularımızın desteği ile arttırmayı amaçlamaktayız. Buna katkı sağlayabilmek ve dergideki yazılarla ilgili daha kolay arama yapabilmek için dergi internet sitesine arama motoru koymayı ve dergi arşivini mevcut olandan daha geriye doğru arttırmayı planlamaktayız. Bu şekilde dergimizi destekleyen yazarların diğer dergilere gönderdikleri yazılarında da dergimizdeki yazılardan daha kolay yararlanacaklarını umuyoruz.

Dergiye gelen yazıların değerlendirilmesinde en önemli unsur hakemlik yapan bilim adamlarıdır. Bugüne kadar değerli görüşleri ile dergimize hakemlik yapan tüm bilim adamlarına katkıları için teşekkür ederim. Yeni bilimsel danışma kurulunu derginin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde, dergiye hakemlik yapmada istekli meslektaşlarımızdan oluşturduk. Bununla birlikte bilimsel katkı için gönüllü meslektaşlarımızla, bilimsel danışma kurulumuzun zamanla daha da genişleyeceğini düşünüyoruz. Dergiye gönderilen yazıların düzenli ve kısa zamanda değerlendirilmesi derginin devamlılığında önemli bir unsurdur. Dergiye gelen yazılar, yapısal olarak değerlendirdikten sonra, uygun ise hakem atamaları yapılıp, dört hafta içinde hakem değerlendirmelerinin sonuçlandırılması amaçlanmaktadır. Düzeltme alan yazıları da düzeltme sonrası en kısa zamanda hakem değerlendirmesinden geçirerek, karara bağlamayı planlamaktayız. Dergiye kabul edilecek yazılar yayınlanmadan önce "Yayınlanmayı Bekleyen Yazılar" başlığı altında internet sitesinde yer alacaktır. Tüm takipçilerimiz ve okurlarımızla keyifli sayılarda buluşmayı diliyorum.

Dr. Mehmet Uludağ

Editör


Ana Sayfa       Editörden       Yayın Kurulu       Danışma Kurulu       Yazarlara Bilgi       İletişim       Arşiv

Copyright ® 2011 Şişli Etfal Hastanesi Tıp Bülteni